Wysokość składki OC – od czego zależy?

 

Wiele osób zastanawia się dlaczego dawniej płaciło wyższe składki OC, a teraz nagle może zapłacić mniej. Oczywiście, takie osoby bardzo się cieszą, jednak czasem mają wątpliwości czy wszystko zostało wyliczone poprawnie i czy ich ochrona będzie w związku z tym pełna.

Najgorzej martwią się ci, którzy dawniej płacili mniej, jednak w tej chwili muszą więcej zapłacić za swoje polisy komunikacyjne. Żeby nie mieć wątpliwości czy wszystko zostało wyliczone poprawnie, dobrze jest orientować się od czego zależą koszty składek ubezpieczeniowych – w tym ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe. Wyjaśniamy zainteresowanym skąd biorą się wyliczenia firm ubezpieczeniowych!

Wysokość składki OC – od czego zależy?

Od czego zależy kwota OC?

Wysokość składki OC uzależniona jest od różnych czynników, branych pod uwagę przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Wyliczają one bowiem koszty biorąc pod uwagę po prostu ryzyko, związane z udzieleniem konkretnej osobie polisy ubezpieczeniowej. Jeśli na przykład ktoś jest bardzo młody i dopiero niedawno otrzymał prawo jazdy, koszty ubezpieczenia OC dla tej osoby będą wyższe, ponieważ najczęściej młodość oznacza szybką jazdę, mniejsze doświadczenie, mniej nabytych umiejętności. Podobnie jest z autami. Niektóre ich rodzaje są bardziej awaryjne od innych. Podobnie jeśli jakiś wóz jest już stary, jest bardziej prawdopodobne, że w pewnej chwili zawiedzie i może spowodować jakiś wypadek. Dlatego pod uwagę brane są zawsze szczegóły dotyczące zarówno samego właściciela wozu, jak i samego auta.

Jak obliczać kwotę OC?

Najlepiej oblicz składkę OC posługując się kalkulatorami umieszczonymi na stronach poszczególnych firm ubezpieczeniowych. W programach tych uwzględnione są indywidualne cechy każdej takiej firmy, natomiast dane jakie musisz wpisać powinny być możliwie jak najbardziej szczegółowe. W ten sposób otrzymasz również najbardziej dokładną odpowiedź. Jeśli natrafisz gdzieś na kalkulator online, który niemal nie będzie posiadał żadnych rubryk do wypełnienia, zapewne będzie to bardzo niedokładny program, który nie ukaże wiarygodnego wyniku.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>