Wynalazek, patent, prototyp?

 

Wynalazek, patent, prototyp?Przygotowanie się do złożenia wniosku, na przykład o dotacje unijne na innowacje, musi przebiegać systematycznie i skrupulatnie. Solidnie opisany projekt ma spore szanse, by otrzymać dodatkowe pieniądze, które z pewnością pomogą osiągnąć cel i przyspieszą pracę.

Warto zacząć od poznania podstawowych pojęć, którymi należy się posługiwać przedstawiając swój pomysł – te często pojawiające się i powtarzające pojęcia to prototyp, wynalazek oraz patent.

Wynalazki

 

Pojęcie „wynalazku” jest zarezerwowane dla innowacyjnego rozwiązania jakiegoś istniejącego, technicznego problemu. Warunkiem uznania danego przedmiotu za wynalazek (by móc starać się o dotacje unijne na innowacje) jest możliwość jego przemysłowego wykorzystania. Wynalazek powinien więc być czymś materialnym, co można wykorzystać dla udogodnienia w przemyśle. Nie zalicza się tutaj odkryć ani teorii naukowych, nie wliczają się także metody działalności gospodarczej czy programy dotyczące wszelkiej działalności umysłowej. Więcej na ten temat na stronie https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/

Prototypy

 

Prototypem nazywa się nie tyle egzemplarz urządzenia, obwodu czy oprogramowania, który powstał jako pierwszy, co ten, który będzie stanowił wzór dla każdej kolejnej sztuki, wyprodukowanej według ścisłych instrukcji. Czasem prototyp bywa opisywany już we wniosku, ale zwykle tworzy się go już po otrzymaniu dotacji unijnych na innowacje. Może służyć jako egzemplarz pokazowy, ale jego główną rolą jest umożliwienie powielania działającego, dopracowanego wynalazku.

Patenty

 

Patent może otrzymać twórca wynalazku. Udziela ich Urząd Patentowy, działający na skalę Polski lub Unii Europejskiej (Europejski Urząd Patentowy). Z czym wiąże się posiadanie patentu? To przede wszystkim prawo do wyłącznego korzystania z danego wynalazku. Zdobycie patentu bywa ważnym etapem w staraniu się lub wykorzystaniu dotacji unijnych na innowacje. Patent dziedziczą spadkobiercy wynalazcy, może on także zrzec się praw do swojego wynalazku. Patenty zabezpieczają w dużej mierze interesy samego wynalazcy oraz jest przedsiębiorstwa.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>