Witaminy i minerały, których potrzebują paznokcie

 

Popękana skórka wokół paznokci, one same matowe, a często także połamane i rozwarstwione: takie paznokcie ma niestety wiele kobiet. Taka kondycja paznokci to efekt niewłaściwej ich pielęgnacji, ale przede wszystkim sygnał braku w diecie witamin i minerałów.

 

Jakie składniki są najbardziej potrzebne paznokciom?

 

Paznokcie muszą być odżywiane witaminami i minerałami tak jak wszystkie nasze narządy. Potrzebują one przede wszystkim witamin z grupy B, witaminy A i biotyny. Do tego potrzebne są im minerały. Najważniejsze z nich to: wapń, żelazo, magnez, cynk i krzem. Wszystkich tych składników możemy dostarczyć paznokciom wraz z pożywieniem. Problemy z paznokciami mogą pojawić się nawet wtedy, gdy w jadłospisie nie brakuje nabiału, pełnoziarnistego pieczywa, grubych kasz, ryb, nabiału, chudego mięsa, warzyw i owoców. Niedobór witamin i minerałów może być skutkiem kuracji antybiotykami czy palenia papierosów. Na niedobór pewnych składników odżywczych cierpią często amatorzy czarnej kawy.

 Witaminy i minerały, których potrzebują paznokcie

Odżywki i suplementy diety

 

Składników odżywczych możemy dostarczyć paznokciom od zewnątrz stosując odżywki. Mogą one zawierać keratynę, teflon, proteiny albo ceramidy. Czasem jednak paznokcie potrzebują bardziej radykalnego wsparcia. Wtedy trzeba wybrać jeden z suplementów diety na paznokcie. Zawierają one kompleks niezbędnych witamin i minerałów dobranych specjalnie pod kątem wymagań paznokci. Znajdziemy więc w nich witaminę A i E, witaminy z grupy B, cynk, krzem i biotynę. Kondycję paznokci wzmacniają również suplementy z wyciągiem ze skrzypu i pokrzywy. Preparaty na paznokcie dostępne są w każdej aptece. Są to leki ogólnie dostępne, sprzedawane bez recepty.

Składników odżywczych, których potrzebują paznokcie możemy dostarczać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Paznokcie, które są dobrze odżywione są mocne, gładkie i lśniące. Plusem łykania suplementów na paznokcie jest to, że odżywiają one także włosy. Warto pamiętać, że witamin i minerałów trzeba im dostarczać systematycznie, a nie dopiero wtedy, gdy staną się kruche.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>