W jaki sposób diagnozuje się astmę oskrzelową?

 

W jaki sposób diagnozuje się astmę oskrzelową?

Objawy astmy oskrzelowej są dość charakterystyczne – trudno je z czymś pomylić. Zdarza się jednak, że całkiem inna choroba daje zbliżone objawy.

Kiedy należy pójść do lekarza lub zapisać dziecko na wizytę? W jaki sposób przebiega diagnostyka astmy, jakie badania są wykonywane i jak długo czeka się na wyniki?

Kiedy należy udać się do lekarza?

Astma oskrzelowa u dzieci oraz u dorosłych przebiega w sposób zbliżony. Oto charakterystyczne objawy, które powinny skłonić do udania się na wizytę:
• świszczący oddech,
• duszności, trudność w wydychaniu powietrza,
• uczucie ucisku, dyskomfortu w klatce piersiowej,
• nagle zmniejszona wydolność oddechowa i kondycja,
• powtarzające się często, uporczywe i trudne w leczeniu zapalenia oskrzeli.

Powyższe objawy są szczególnie znamienne w chwili, gdy w rodzinie pojawiała się już astma oskrzelowa lub osoba doświadczająca takich dolegliwości cierpi na alergie wziewne. Atak astmy nie musi być drastyczny – niekiedy choroba przebiega łagodnie, ale nie znaczy to, że należy ją zignorować i czekać, aż „odpuści”. Przemilczana i niezdiagnozowana, może przejść w formę ostrą i skutecznie utrudnić życie, a nawet zagrozić życiu osoby chorej. W chorobie takiej jak astma przyczyny są niejednorodne, często nieoczywiste. Należy pamiętać, że astma u dzieci przebiega podobnie, jak u dorosłych i nie wolno jej lekceważyć, licząc, że dziecko z niej „wyrośnie”.

Badania i wywiad w przebiegu diagnostyki

Podczas wizyty lekarz wykonuje standardowe badania – osłuchuje pacjenta i prowadzi wywiad, szczególnie dopytując o astmę w rodzinie oraz o nawyki i środowisko życia oraz pracy pacjenta. W chorobach takich, jak astma oskrzelowa objawy są na tyle charakterystyczne, że na pewno zaalarmują lekarza. Najpewniej zleci on wykonanie spirometrii (badania pojemności życiowej płuc). Bardzo często zleca się też testy alergiczne oraz USG klatki piersiowej. Cała diagnostyka jest dość szybka i mało inwazyjna. Większość chorych leczy się, przyjmując regularnie leki i dostaje zalecenia dotyczące trybu życia. Pacjenci powinni też zawsze mieć pod ręką inhalator na astmę z rozkurczowymi lekami wziewnymi.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>