Styl eklektyczny w naszych wnętrzach

 

Styl eklektyczny w naszych wnętrzachStyl eklektyczny we wnętrzach narodził się z inspiracji stylem architektonicznym. W architekturze styl ten narodził się w wieku XIX. Występował na terenie całej Europy. Dotarł także do Stanów Zjednoczonych. Przykładem stylu eklektycznego w polskiej architekturze jest budynek Teatru Starego, który możemy podziwiać w Krakowie. W Stanach Zjednoczonych najbardziej znanym obiektem w stylu eklektycznym jest nowojorska Statua Wolności.

Styl eklektyczny z czasem trafił także do wnętrz. Decydując się na urządzenie swojego domu lub mieszkania w tym stylu musimy kierować się przede wszystkim jedną zasadą: łączymy ze sobą elementy, które są charakterystyczne dla różnych stylów w urządzaniu wnętrz.

Styl łączący tradycję i nowoczesność

Styl eklektyczny powinien przypaść do gustu tym osobom, które mają trudności z wybraniem jednego konkretnego stylu, które przywiązują się do przedmiotów, które doskonale znają ze swojego dzieciństwa, dla których łączenie różnych motywów i kolorów jest rodzajem relaksu i zabawy. We wnętrzu urządzony w stylu eklektycznym równie dobrze będą wyglądały stojące obok siebie nowoczesne i stare meble, tkaniny, które mają różną fakturę i wzory. Ten styl nie jest jednak dla wszystkich. Urządzenie eklektycznego wnętrza wymaga bowiem dużej wyobraźni i poczucia smaku. Łączone w jednym wnętrzu meble, które pochodzą z różnych epoko muszą bowiem na koniec stworzyć spójną, harmonijną całość. Wnętrze musi być utrzymane w dobrym smaku, ale nie może przywodzić na myśl lamusa pełnego starych i nikomu niepotrzebnych przedmiotów.

Jedna zasada: brak zasad

W urządzaniu wnętrz w stylu eklektycznym możemy kierować się wyłącznie swoją intuicją, żadne ścisłe zasady aranżacji takiego wnętrza bowiem nie obowiązują. Możemy ze sobą zestawiać meble przywodzące na myśl magnackie pałace i nowoczesne. Dowolnie możemy łączyć beton dekoracyjny z naturalnym drewnem, czy kamieniem. Możemy także bawić się w łączenie różnorodnych stylów w aranżacji wnętrz, na przykład połączyć elementy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego z elementami stylu angielskiego.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>