Sprzedaż obrazu w domu aukcyjnym

 

Sprzedaż obrazu w domu aukcyjnymKiedy chcemy się pozbyć z jakichkolwiek powodów cennego obrazu, to najlepszym sposobem będzie aukcja dzieł sztuki. Warunkiem jest oczywiście posiadanie przez nas przedmiotu, który wzbudzi zainteresowanie klientów. To jednak oceni już dom aukcyjny.

Przygotowanie do aukcji

Myli się ten, kto sądzi, że wystarczy po prostu zanieść obraz do odpowiedniego podmiotu i odebrać pieniądze z jego sprzedaży. Dom aukcyjny, zanim zdecyduję się wystawić nasz obraz, musi wykonać szereg czynności, które zagwarantują mu oraz nam, że aukcja dzieł sztuki nie będzie kompromitacją. Przede wszystkim musimy się liczyć z tym, że fachowcy sprawdzą autentyczność naszego dzieła. Jeśli będzie to podróbka, to oczywiście nie mamy co liczyć na żadne pieniądze. Następnym krokiem będą specjalistycznej ekspertyzy, które pozwolą całkowicie wyeliminować przypuszczenie, że z danym obrazem jest coś nie tak. Dom aukcyjny nie może sobie pozwolić na kompromitacje i póki nie uzyska pewności, że obraz jest prawdziwy, póty ten nie przejdzie do dalszego etapu. Jest nim wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz opisanie obrazu. Dodatkowo trzeba też przygotować prezentacje danego dzieła, tak żeby wzbudzić zainteresowanie potencjalnych klientów. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności, obraz jest kierowany na aukcje i tu niestety rozpoczyna się czekanie. To może potrwać nawet kilka miesięcy.

Opłaty i formalności

Czekanie na odpowiednią aukcję wymaga cierpliwości, bo obraz jeśli nie stanowi części licytowanej kolekcji, nie może zostać wystawiony ot tak po prostu. Musi znaleźć się w grupie tematycznej, gdzie będzie występował w otoczeniu innych dzieł sztuki z danego okresu, danej szkoły czy określonego malarza. Zanim przystąpimy do obserwowania licytacji, musimy jeszcze podpisać umowę na przekazanie prowizji. Domy aukcyjne nie działają oczywiście charytatywnie. W zależności od tego, co sprzedajemy, mogą zażądać od nas nawet pięćdziesięciu procent prowizji. Im bardziej wybitne i drogie jest dzieło, tym większa szansa na negocjowanie wysokości prowizji. Plus jest taki, że instytucji na rękę jest sprzedać obraz za jak najwyższą kwotę.

Dowiedz się więcej na: https://desa.pl

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>