Słynne obrazy Eugène Delacroix

 

Eugène Delacroix żył w latach 1798-1863. W latach swojej młodości uważano go za duchowego przywódcę francuskich romantyków. Jego malarski styl był bardzo oryginalny i różnorodny. Dzięki temu z jednej strony bardzo szybko zdobył mocną pozycję, z drugiej jednak styl ten sprawił, że Eugène Delacroix był osobą bardzo samotną. Jego twórczość bardzo szeroko komentowano oraz pokazywano już po jego śmierci. Inspirację z niej czerpało wielu młodych artystów. Jakie dzieła są najbardziej znane?

Słynne obrazy Eugène Delacroix

Rzeź na Chios

Inspiracją do namalowania tego obrazu były wydarzenia historyczne, które miały miejsce w roku 1822.  Mieszkający na wyspie Chios Grecy zostali zmasakrowani przez wojska tureckie. Wydarzenie to wstrząsnęło cało ówczesną Europą. Malując obraz Delacroix czerpał inspiracje z książki napisanej przez francuskiego oficera walczącego w szeregach greckich, pułkownika Voutier.  Pełny tytuł obrazu brzmi: „Sceny z rzezi na Chios; greckie rodziny czekają na śmierć lub niewolę, etc”. Płótno zostało wystawione na Salonie w 1824 roku i wywołało wielkie oburzenie. Po części jest to nawet zrozumiałe: dzieło Delacroix było rewolucyjne. Ówczesnych mogły szokować między innymi jego czyste i intensywne kolory. Artysta sięgnął po szmaragdową zieleń, jaskrawą czerwień, kobaltowy błękit. Scena przedstawiona przez artystę jest bardzo dramatyczna. W swoim dziele artysta przekazuje całą gamę bardzo różnych emocji: rezygnację, rozpacz, tragizm.

 

Wolność wiodąca lud na barykady

To obecnie jest chyba najsłynniejsze dzieło Delacroix. Inspiracją do namalowania obrazu były wydarzenia, które miały miejsce we Francji czerwcu 1830 roku: rozwiązanie Izby Deputowanych i ograniczenie wolności prasy. Stały się one powodem powszechnego oburzenia. W efekcie przez trzy dni w Paryżu trwały zamieszki, które do historii przeszły jako rewolucja lipcowa. Swój obraz Delacroix namalował w tym samym roku. Nie spotkało się ono z uznaniem krytyków. Mimo to obraz zakupił nowo wybrany król Francji, Ludwik Filip. Publiczność mogła podziwiać arcydzieło Eugène Delacroix dopiero od 1855 roku.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 

Musisz być zalogowany aby opowiedzieć na artykuł.