Rozwiązani dla biznesu: podpis elektroniczny

 

Rozwiązani dla biznesu: podpis elektroniczny

W dobie powszechnego dostępu do Internetu przybywa spraw, które możemy załatwić drogą elektroniczną. Funkcjonowanie w sferze biznesowej ułatwia podpis elektroniczny.

Krótka historia podpisu elektronicznego w Polsce

Ustawę o podpisie elektronicznym wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku. Pierwszą osobą, która złożyła podpis elektroniczny był prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wykorzystał on podpis elektroniczny do podpisania wspomnianej ustawy. Narzędzie to dostępne jest zarówno dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców. Największą grupą posługującą się podpisem elektronicznym są przedsiębiorcy. W Polsce mamy możliwość korzystania z dwóch rodzajów podpisu elektronicznego: zwykłego lub bezpiecznego.

Jak działa podpis elektroniczny?

Jego działanie zostało oparte na szyfrowaniu asymetrycznym. Niezbędne jest przy tym posłużenie się dwoma kluczami: prywatnym i publicznym. Mianem kluczy określany jest ciąg bitów o szczególnych cechach matematycznych. Szyfrując ważne dokumenty musimy posłużyć się parametrami należącymi do jednego z pary kluczy. Do odszyfrowania dokumentu służy drugi klucz. Osoba, która posługuje się podpisem elektronicznym dostaje dwa klucze, w tym prywatny, którego należy bardzo mocno pilnować. Klucz publiczny jest dostępny dla wszystkich. Może zostać wykorzystany zarówno do weryfikacji podpisu elektronicznego, jak też do szyfrowania danych.

Dlaczego podpis elektroniczny jest przydatny przedsiębiorcom?

W kontaktach biznesowych przy pomocy podpisu elektronicznego mogą być podpisywane:

– faktury w formie elektronicznej;
– umowy zawierane z kontrahentami;
– elektroniczne deklaracje podatkowe wysyłane do urzędu skarbowego;
-e-deklaracje do ZUS-u;
– dokumenty do CEIDG, GIODO, urzędu patentowego i urzędów administracji publicznej.

Podpis elektroniczny ułatwia prowadzenie firmy. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu, dzięki niemu większość spraw można załatwić nie opuszczając siedziby firmy, ale korzystając z dostępu do Internetu i poczty e-mail. Jest to więc niezwykle komfortowe rozwiązanie.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>