Przyczyny i leczenie łysienia

 

Dobra kondycja włosów w dużej mierze decyduje o naszym samopoczuciu. Łysienie jest więc poważnym problemem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

 

Przyczyny łysienia

 

Przyczyny łysienia są bardzo różne. Należą do nich:

  • choroby skóry głowy;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zażywanie niektórych leków;
  • nerwice;
  • stres;
  • niewłaściwa, uboga w białko dieta;
  • palenie papierosów;
  • zatrucie metalami ciężkimi;
  • nadmierna ekspozycja na słońce i zabiegi pielęgnacyjne naruszające strukturę włosa.

Przyczyny i leczenie łysienia

Leki na łysienie

 

Jednym z typów łysienia jest łysienie plackowate. W leczeniu łysienia plackowatego stosowana jest między innymi cyklosporyna – lek immunosupresyjny, który dodatkowo pobudza wzrost włosów. Osobom z łysieniem plackowatym mogą być podawane także kortykosteroidy. Stosuje się je systemowo lub miejscowo. Dobre rezultaty przynosi również cygnolina. To lek do stosowania miejscowego wykorzystywany także w leczeniu łuszczycy. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną łysienia jest łysienie androgenowe. Może ono dotknąć kobiety po 30 roku życia. Częściej jednak występuje u mężczyzn pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. W terapii łysienia androgenowego stosowany jest między innymi minoksydol. Lek stosuje się miejscowo. W zależności od nasilenie choroby lekarz zleca stosowanie 2 lub 5 procentowego roztworu. Pierwsze efekty terapii mogą pojawić się dopiero po 2 miesiącach regularnego stosowania leku. W terapii łysienia typu męskiego stosuje się także dutasteryd i finasteryd. Wymienione leki stosowane są w terapii łysienia androgenowego u mężczyzn. W przypadku kobiet stosowane są inne leki. Może to być na przykład octan cyproteronu, który przyjmuje się razem z estrogenami. W przypadku łysienia plackowatego terapia przynosi bardzo dobre rezultaty. Co ciekawe, choroba bardzo często ustępuje samoistnie. Jeżeli chodzi o łysienie androgenowe, to terapia trwa bardzo długo i nie zawsze jest skuteczna. Do tego u wielu pacjentów po odstawieniu leków problem powraca. Dlatego wiele osób decyduje się na zabieg przeszczepiania włosów.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>