Problemy z paznokciami: jak je wyleczyć?

 

Przebarwione, kruche i rozdwajające się paznokcie to problem wielu kobiet w różnym wieku. Miękkie z poszarpanymi brzegami paznokcie, pękające lub rozwarstwiające się płytki to często efekt działania czynników zewnętrznych (używania metalowych pilników, złej jakości lakierów i zmywacza z acetonem), ale także objaw niedoboru witamin i minerałów.

 

Jak dbać o paznokcie?

 

Do zmywania lakieru należy używać zmywacza bez acetonu. Do ich piłowania używamy szklanych lub papierowych pilników, a wszystkie prace porządkowe w domu wykonujemy w gumowych rękawicach. Do tego należy oczywiście zadbać o prawidłową dietę. Codzienny jadłospis, w który nie brakuje białka, wapnia, krzemu, cynku i biotyny sprawi, że paznokcie zawsze będą zdrowe. Dlatego w codziennej diecie nie może zabraknąć mięsa, warzyw strączkowych, ryb, owoców i warzyw, pestek dyni i orzechów.

 Problemy z paznokciami: jak je wyleczyć?

Jak uzupełnić niedobór składników odżywczych?

 

W organizmie może brakować składników odżywczych nie tylko na skutek źle ułożonej diety. Bardzo często niedobór witamin i minerałów to skutek choroby: infekcji z wysoką gorączką albo zaburzeń hormonalnych. Kondycję paznokci trzeba więc wzmocnić suplementami diety. Preparaty te powinny zawierać przede wszystkim witaminę A, E i H oraz cynk. Dodatkowo mogą zawierać także witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Bardzo często do preparatów, które wzmacniają kondycję paznokci dodawane są wyciągi z pokrzywy i skrzypu polnego. Pokrzywa zawiera mnóstwo witamin i minerałów, które poprawiają kondycję paznokci i włosów. Z dobrodziejstwa pokrzywy można korzystać nie tylko w postaci suplementów diety. Równie skutecznie działa w postaci herbatki. Z kolei skrzyp polny jest źródłem flawonoidów i krzemu. Można go stosować także w formie naparu. Te pospolicie występujące w naszym kraju chwasty można w formie naparów można wykorzystać także do kąpieli dłoni, aby przywrócić paznokciom zdrowy wygląd.

Kuracje wzmacniające paznokcie trzeba stosować przynajmniej przez kilka tygodni. Aby osiągnąć lepszy efekt można przyjmować suplementy i popijać ziołowe herbatki ze skrzypu lub pokrzywy.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>