Poczta elektroniczna

 

Poczta elektroniczna

Kiedy mówimy o Internecie, warto przynajmniej kilka słów poświęcić na omówienie możliwości, jakie nam daje. Wśród nich znajduje się między innymi poczta elektroniczna umożliwiająca nam wysyłanie wiadomości e – mail. Dzisiaj wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie bez niej codziennego funkcjonowania i komunikowania się z innymi. Czym jest poczta elektroniczna? Jak działa?

Co to takiego?
Poczta elektroniczna to usługa internetowa, której przeznaczeniem jest wysyłanie wiadomości zarówno tekstowych, jak i multimedialnych. Są to tak zwane listy elektroniczne. W terminologii prawnej pocztę elektroniczną określa się mianem świadczenia usług drogą elektroniczną.

Krótka historia

Historia wiadomości e – mail sięga aż do roku 1965. Powstanie poczty elektronicznej zawdzięczamy trzem autorom tego niezwykłego pomysłu. Byli to Louis Pouzin, Glenda Schroeder oraz Pat Crisman. Początkowo poczta elektroniczna pozwalała na przesyłanie wiadomości wyłącznie między osobami używającymi tego samego komputera. Nie istniał wówczas także jeszcze adres poczty elektronicznej. Już w roku 1971 Ray Tomlinson unowocześnił pomysł z 1965 roku, umożliwiając przesyłanie wiadomości tekstowych między różnymi komputerami. To jemu również zawdzięczamy znak „@”, który dzisiaj oddziela nazwę użytkownika od domeny internetowej. Początkowo wiadomości e – mail wysyłane były przy pomocy protokołu CPYNET. Następnie stosowano protokoły FTP, UUCP oraz mnóstwo innych. W roku 1982 powstał protokół SMTP, który to stosowany jest do dnia dzisiejszego.

Przechowywanie wiadomości

Decydując się na korespondencję internetową, należy pamiętać, że zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej począwszy od kwietnia 2009 roku dostawcy usług internetowych zobowiązani są do rejestrowania kontaktów swoich klientów w przestrzeni internetowej. Tyczy się to również wiadomości e – mail.

Poczta elektroniczna istotnie ułatwia komunikację z innymi. Z jej pomocą możemy nie tylko wysyłać listy do znajomych, ale również brać udział w procesach rekrutacyjnych.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>