PMS – co należy wiedzieć o wahaniach hormonów?

 

Na kilka dni przed spodziewaną miesiączką wiele kobiet zaczyna zachowywać się co najmniej dziwnie. Panie, które nigdy nie narzekają na swój stan zdrowia stają się przemęczone, osowiałe i obolałe, a kobiety postrzegane jako ostoja spokoju zaczynają wykazywać się trudną do zrozumienia dla otoczenia nerwowością. O zmianach takich wiemy już od stuleci, jednak stosunkowo niedawno zaczęliśmy badać je bardziej wnikliwie. Dziś możemy już nie tylko doskonale je tłumaczyć, ale i pomagać kobietom, którym uprzykrzają one życie.

Estrogen, progesteron i prolaktyna

Naukowcy dość szybko zaczęli podejrzewać, że napięcie przedmiesiączkowe znane też jako PMS jest wywoływane przede wszystkim przez zaburzenia hormonalne wynikające z cyklu płciowego kobiety. Szynko dostrzeżono też, że szczególnie dotkliwe dla pań potrafią być te zmiany, które dotyczą estrogenu i progesterony. W drugiej części cyklu produkcja progesteronu w naturalny sposób ulega obniżeniu. Jeśli jednak organizm produkuje go za mało – łatwo o przykre objawy.

PMS - co należy wiedzieć o wahaniach hormonów?

Ostatnie lata sprawiły, że lekarze zaczęli uważniej przyglądać się także prolaktynie. Hormon ten jest wytwarzany przez przysadkę mózgową i odpowiada, między innymi, za rozwój gruczołu piersiowego. I choć poziom prolaktyny nie powinien zmieniać się w istotny sposób bez względu na to, w której części cyklu miesiączkowego znajduje się kobieta, u wielu pań zaczyna podnosić się po owulacji. Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, przypuszczają jednak, że i takie wahania mogą odpowiadać za fizyczne i psychiczne objawy PMS.

Castagnus – zioła na ratunek kobietom

Dzięki odkryciu, co może odpowiadać za zespół napięcia przedmiesiączkowego, zaczęliśmy podejmować działania mające na celu złagodzenie jego objawów. Jednym z najciekawszych rozwiązań wydaje się w tym kontekście Castagnus – lek, który pozwala na korzystanie z mocy niepokalanka mnisiego. Roślina ta wpływa korzystnie zarówno na poziom estrogenu i progesteronu, jak i prolaktyny, jest więc wyjątkowo skuteczna. Lek ma przy tym łatwą do regularnego przyjmowania formę tabletek, co jest jego dodatkowym atutem.

Więcej o leku Castagnus dowiesz się na www.castagnus.pl

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>