Piec kaflowy: czy to powrót do przeszłości?

 

Piec kaflowy: czy to powrót do przeszłości?

Jednym z najstarszych źródeł ciepła jest piec kaflowy. Swojego czasu był bardzo popularny zarówno w miastach, jak i na wsiach. Z czasem piece kaflowe zostały wyparte przez centralne ogrzewanie. Z tęsknoty za żywym ogniem w naszych domach zaczęły pojawiać się kominki, często wykańczane ceramicznymi kaflami.

Niektórym to jednak ni wystarcza, stąd zaczyna się wielki renesans pieca kaflowego. Co ciekawe, są osoby, które budując nowy dom od razu wybierają piec kaflowy, a nie kominek.

Jaki piec kaflowy?

Decydując się na piec kaflowy mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze to budowa pieca przez zduna, drugie to kominek kaflowy, który łączy wszystkie zalety, jakie ma kominek z zaletami pieca kaflowego. Piec kaflowy może mieć bardzo różny styl. Idealnie sprawdzi się więc nie tylko w kuchni, ale także w salonie. Decydując się na piec kaflowy w kuchni warto wybrać nie tylko taki z piekarnikiem, ale także ze schowkiem na drewno. Wielkość pieca należy oczywiście dostosować do wielkości pomieszczenia – nie może być zbyt duży, gdyż przytłoczy wnętrze. W małych pomieszczeniach można zbudować piec techniką, która była bardzo powszechnie stosowana przez naszych zachodnich sąsiadów.

Kilka słów o kaflach

To, że piec kaflowy długo po wygaśnięciu oddaje ciepło jest zasługą nie tylko używanych do jego budowy czy też produkcji kominka kaflowego cegieł szamotowych, ale także ceramicznych kafli, którymi są wykańczane. To rodzaj wybranych przez nas kafli zadecyduje o tym, czy piec kaflowy miał skromnym, rustykalny wygląd, czy będzie on piecem bogatym i eleganckim. Dzięki temu, że na rynku jest dzisiaj bardzo duży wybór kafli, piec będzie pasował do każdego wnętrza. Jednobarwne, gładkie kafle cieszą się największą popularnością. Kafle mogą być białe, zielone, kobaltowe albo zielone.

Piece kaflowe znów zaczynają cieszyć się popularnością. Budowę pieca można zlecić zdunowi, można też wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie, jaki jest kominek typu kaflowego. Oba rozwiązania sprawdzają się równie dobrze. Piece kaflowe są bardzo efektywnym źródłem ciepła.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>