Oprogramowanie CAD, CAM

 

Oprogramowanie CAD, CAMRozwój techniki i informatyki można nie tylko dostrzec w domach korzystając z coraz to mocniejszych komputerów, lecz także rozrastają się możliwości zastosowania takich sprzętów czy programów w przemyśle. Szczególnie w fabrykach, gdzie produkowane są części można zauważyć bardzo szybki postęp związany ze stosowaniem nowinek technologicznych oraz rozbudowanych aplikacji.

Warto w tym miejscu rozwinąć skróty CAD oraz CAM. CAD (z ang. computer aided design) jest to projektowanie wspomagane komputerowo. Polega na zastosowaniu specjalnego oprogramowania do tworzenia modeli elementów w komputerze. Skrót CAM (z ang. computer aided manufacturing) jest to komputerowe wspomaganie wytwarzania.

Projekt w przestrzeni

W tego typu programach pracownik jest nie tylko w stanie zaprojektować jak ma wyglądać w przestrzeni dana część, ale ma także możliwość ustalenia i wizualizowania jak ta część ma być obrabiana. Dzięki takiemu oprogramowaniu, projektant w trakcie modelowania może modyfikować w razie niezgodności model, sprawdzać wytrzymałość na wiele sposobów oraz przygotowywać dokumentację techniczną bez dużego wysiłku.

Na rynku jest wiele programów umożliwiających wykonanie wyżej wymienionych zadań. Korzystanie z takich programów wiąże się z dużymi kosztami licencji. Zazwyczaj na to oprogramowanie mogą sobie pozwolić tylko duże i renomowane firmy, szczególnie w przypadku tych najbardziej popularnych programów.

Popularne aplikacje

Warto także wymienić najczęściej używane aplikacje. Zapewne najbardziej rozbudowanym oprogramowaniem jest Catia wydana przez Dassault Systemes. Składa się z dużej ilości modułów, dzięki którym za pomocą jednego programu możemy zaprojektować całą część rozpoczynając od modelu 3D, a kończąc na obliczeniach wytrzymałościowych i wizualizacji obróbki. Innymi popularnymi programami, które są stosowane przy modelowaniu elementów, są Autodesk Inventor czy SolidWorks. Są to tańsze odpowiedniki Catii, lecz zawierają także duży potencjał.

Dzięki rozwoju oprogramowania wytwarzanie części staje się tańsze oraz szybsze.

Zobacz: http://www.edgecam.pl/

Tagi:

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>