Nerki: filtr ludzkiego organizmu

 

Nerki: filtr ludzkiego organizmu

Nerki pełnią niezwykle ważną rolę w naszym organizmie: oczyszczają, filtrują i utrzymują w równowadze krew i inne płyny.

Jak wygląda nerka?

Z zewnątrz pokrywa ją osłonka nazywana torebką włóknistą. Jej zewnętrzna powierzchnia jest więc gładka. Nad torebką włóknistą znajduje się torebka tłuszczowa, której zadaniem jest ochrona nerki przed urazami. Miąższ właściwy nerki zbudowany jest z jasnej warstwy zewnętrznej, która nosi nazwę kory nerki oraz z położonej wewnątrz warstwy o ciemniejszej barwie. Warstwa wewnętrzna to rdzeń nerki. Przyśrodkowy brzeg nerki ma wklęśnięcie, które określane jest wnęką nerkową. Przez to wklęśnięcie przebiegają naczynia krwionośne. Miedniczka nerkowa, od której odchodzi moczowód znajduje się w zatoce nerkowej. Do ścian brzucha nerki (mamy je dwie) przymocowane są warstwą zbudowaną z tkanki łącznej. Nerka ma około sześciu centymetrów szerokości i około dziesięciu długości. Jej waga nie przekracza stu pięćdziesięciu gram.

Budowa nerki i funkcjonowanie nerki

Każda z dwóch erek zbudowana jest z milionów drobnych, zakręconych kanalików noszących nazwę nefrony. Pojedynczy nefron zbudowany jest z torebki Bowmana, z którą łączy się długi i częściowo skręcony kanalik nerwowy. Do torebki tej przedostają się sole mineralne, glukoza, witaminy, woda oraz mocznik. Tętnica nerkowa wewnątrz nerki dzieli się na miniaturowe rozgałęzienia, które przechodzą w naczynia włosowate. Proces filtracji zaczyna się właśnie w nich. W ciągu jednej minuty do nerek dociera około tysiąc dwieście mililitrów krwi.

Rola nerek

Bardzo wcześnie zdano sobie sprawę z faktu, iż u człowieka, u którego zaniknie praca obu nerek nie ma żadnych szans na przeżycie. W jego organizmie zaczynają się bowiem gromadzić trujące odpady przemiany materii, zaburzona zostaje także równowaga elektrolityczna. Efektem jest uremia (mocznica), która doprowadza powoli do śmierci. Ratunkiem jest przeszczep nerki lub dializa. Pierwsza sztuczna nerka została skonstruowana w Holandii w roku 1942. Dzisiaj dializy ratują życie bardzo wielu osób.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>