Kurs programowania cnc

 

Programowanie cnc jest obecnie jedną z bardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Wynika to między innymi z dużego udziału obróbki skrawaniem w procesie wytwarzania części i elementów przemysłowych. Zdecydowana większość zakładów, zajmujących się tego rodzaju obróbką, stosuje zautomatyzowane, sterowane numerycznie obrabiarki cnc, których obsługa wymaga już odpowiednich umiejętności.

Kurs programowania cncJedną z nich jest właśnie programowanie cnc, polegające nie tylko na przygotowaniu odpowiedniego oprogramowania cnc, ale także nadzorowaniem maszyny, która dane oprogramowanie wykonuje. Podobnie jak w klasycznym programowaniu także i w przypadku programowania cnc często pojawia się także kwestia testowania przygotowanego oprogramowania cnc.

W tym przypadku test odbywa się już na wybranej obrabiarce cnc, gdzie w pierwszej kolejności można zasymulować wykonanie dostarczonego oprogramowania, a dopiero potem rozpocząć frezowanie 3d. W praktyce samo programowanie cnc nie jest jedyną, konieczną umiejętnością. Po pierwsze, istotne znaczenie ma umiejętność pracy ze specjalnym oprogramowaniem przeznaczonym do projektowania elementów, które będą później wytwarzane w procesie obrabiana cnc.

Konieczne są tutaj nie tylko umiejętności modelowania, ale także generowania gotowego oprogramowania cnc, a niekiedy także umiejętność skorzystania z tak zwanej inżynierii wstecznej, której celem jest wprowadzenie do programu istniejącego już elementu. Bardzo istotna umiejętnością jest tutaj także wiedza praktyczna z karesu obróbki metalu oraz najlepiej doświadczenie, co znacząco ułatwia już proces samego programowania cnc czy realizacji takich zadań jak frezowanie 3d.

Osoby, które dysponują już stosowną wiedzą z zakresu obróbki metali, mogą zdecydować się na sam kurs programowania cnc, który zajmuje maksymalnie do kilkunastu dni. Często też firmy szkoleniowe, które realizują tego rodzaju kursy są w stanie zapewnić odpowiednie zakwaterowanie dla uczestników szkolenia. Rozwiązaniem dla osób, które nie mają stosowanego doświadczenia w obróbce metalu jest oczywiście skorzystanie z bardziej rozbudowanego szkolenia czy też studiów.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>