Kupno mieszkania na rynku wtórnym – ważne informacje

 

Kupno mieszkania na rynku wtórnym - ważne informacjeRynek wtóry rządzi się innymi prawami niż rynek pierwotny. Dlatego też, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy musimy włożyć w transakcję nieco więcej wysiłku. Przede wszystkim dotyczy to sprawdzenia stanu prawnego lokalu.

Konieczne jest udanie się do stosownych urzędów, sądu oraz do spółdzielni mieszkaniowej, aby sprawdzić stan prawny nieruchomości, to czy ktokolwiek jest w niej zameldowany oraz aktualne zobowiązania lub najlepiej ich brak wobec spółdzielni mieszkaniowej. Wymagać będzie to nieco czasu, ale dzięki temu unikniemy w przyszłości problemów z kupioną przez siebie nieruchomością. Ponadto należy zapoznać się z aktualnymi opłatami związanymi z danym lokalem.

Koszty

W zależności od osiedla inne mogą być nakłady na fundusz remontowy, inaczej też finansowana mogła być też sama inwestycja, tak więc inaczej wyglądać będzie kwestia tychże opłat. Istotne są także oględziny lokalu. Najlepiej obejrzeć go kilkukrotnie jeśli mamy taką możliwość w tym także po opróżnieniu lokalu przez dotychczasowych lokatorów, zwłaszcza jeśli mieszkanie we wrocławiu na sprzedaż nabywamy bez wyposażenia. Tutaj pomocne może być wsparcie osoby posiadającej fachową wiedzę. Oczywiście w przypadku późniejszego wykrycia poważnych usterek pozostaje nam jeszcze droga sądowa, ale jak można się domyślać nie jest to ani proste ani szybkie, więc często dodatkowe koszty będziemy musieli ponieść w swoim własnym zakresie. Inaczej jest na rynku pierwotnym gdzie obowiązuje zarówno rękojmia jak i gwarancja na oferowany przez dewelopera lokal.

Umowa przedstępna

Ważna jest także umowa przedwstępna, zwłaszcza jeśli do sfinansowania zakupu niezbędny będzie nam kredyt. Taką umowę możemy podpisać nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przed podpisaniem właściwej umowy sprzedaży. Pozwoli nam to bez obawy, że lokal zostanie sprzedany, rozpocząć na spokojnie starania o kredyt na mieszkanie we wrocławiu na sprzedaż. Ważne jest, aby umowa przedwstępna zawarta została w formie aktu notarialnego, dzięki czemu w razie niedopełnienia wymagań przez sprzedającego, będziemy mogli domagać się stosownego odszkodowania.

Tagi:

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>