Kiedy można już kąpać szczeniaka?

 

Psy trafiają do swoich właścicieli w różnym wieku. Jest grono osób, które specjalnie adoptuje pieski ze schroniska. Wszystko po to, żeby mogły one cieszyć się spokojnym, przytulnym domem, po wszystkich trudach, jakich przeważnie doznały w swoim życiu.

Ważne jest jednak także by nie dopuścić, żeby kolejne psy trafiły do schroniska. Dlatego mnóstwo osób decyduje się przygarnąć szczeniaka – albo tego wymarzonej rasy, albo takiego, który trafił do nich na przykład od sąsiadów, czy też przyszedł na świat u kogoś z rodziny. Niewątpliwie szczeniaki można samodzielnie wychować, jednak są one również o tyle kłopotliwe, że malutkie – i wymagają w pierwszych chwilach specjalnej pielęgnacji. Sporo osób ma wątpliwości nawet w kwestii kąpieli. Kiedy kąpać szczeniaka? Wyjaśniamy!

Kiedy można już kąpać szczeniaka?

Kiedy kąpać szczeniaka?

Okazuje się, że psów nie powinno się kąpać zbyt wcześnie. Może to być niewskazane. Dlatego w przypadku piesków wszystkich ras zaleca się odczekanie przynajmniej pół roku do odbycia pierwszej kąpieli. Niektórzy właściciele omywają je niedługo po urodzeniu – nie jest to jednak dobre postępowanie! Specjaliści wskazują nawet, że można zaczekać jeszcze dłużej, jeśli tylko stan sierści zwierzęcia na to pozwala. Gdy więc szczeniak jest odpowiednio wypielęgnowany, warto pierwszą kąpiel naszykować dla niego dopiero gdy skończy 9 miesięcy.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel?

Ważne jest, żeby pies dobrze zapamiętał swoją pierwszą kąpiel – inaczej może bowiem mieć uraz na całe życie. Dlatego nie róbmy niczego na siłę, bądźmy spokojni. Przede wszystkim trzeba być pewnym swoich ruchów i nie pokazywać nadmiernej obawy, ponieważ pies to wyczuje. O kąpielach krążą naprawdę legendy, a niektóre psy naprawdę ją lubią. Dlatego od razu nie zakładajmy, że będzie ciężko, tylko nastawmy się dobrze – a i pies będzie tak nastawiony. Kąpiel szczeniaka powinna być możliwie szybka i sprawna. Musimy także w jej trakcie zadbać o bezpieczeństwo pupila. Mocno go trzymajmy, postarajmy się też o specjalną podkładkę antypoślizgową. Nie myjmy szczeniaka na zewnątrz – później zadbajmy też, by przez kilka godzin po kąpieli nie wychodził na pole.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>