Jak stymulować młodych wynalazców leków?

 

Medycyna to jedna z tych dziedzin nauki, w której postęp jest szczególnie dobrze widoczny. Dokonuje się na naszych oczach, niemal każdy z nas potrafi więc wskazać przynajmniej jedną chorobę, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była wyrokiem, dziś zaś jest leczona, a nawet, jeśli nadal nie znamy jej przyczyn – może być sprowadzona do stanu, w którym nie uniemożliwia w miarę normalnego funkcjonowania. Niestety, medycyna jest też nauką, w której wiele jest jeszcze do odkrycia.

Kto wymyśli nowe leki?

Wielu osobom wydaje się, że postęp medycyny to przede wszystkim zasługa wielkich koncernów farmaceutycznych. Nie brakuje zresztą zwolenników tezy, w myśl której, jest on większy niż nam się wydaje, niektóre odkrycia są jednak trzymane w tajemnicy. Szokujące jest zwłaszcza to, jak wiele znakomicie wykształconych osób lubi popularyzować ten mit!

Rzeczywiście, aby w medycynie dokonał się postęp, niezbędne są pieniądze. Prawdą jest również to, że często mówimy o naprawdę dużych kwotach. Nie wolno nam jednak zapominać o tym, że na początku tego procesu zawsze stoi człowiek. To właśnie jednostka o niebanalnym sposobie myślenia potrafi dać impuls do dyskusji, rzucić hipotezę zasługującą na zbadanie i zasugerować rozwiązanie, nad którym do tej pory się nie zastanawiano, a które jest naprawdę interesujące. Tą jednostką może być też Polak, ważne jest więc uczenie młodych ludzi tego, jak ważne jest samodzielne myślenie nawet, jeśli wymyka się ono schematom.

Jak stymulować młodych wynalazców leków?

Sale podań leków – inspiracja dla naukowców?

Twórcy projektu Nauka Ratuje Życie stawiają sobie za cel stymulowanie rozwoju medycyny i robią to w sposób prawdziwie niekonwencjonalny. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych w jego ramach jest właśnie stworzenie sal podań leków innych niż wszystkie. Nie są to już miejsca kojarzące się ciężko chorym dzieciom z rutynowym obowiązkiem przyjęcia środków zwiększających szansę na wyzdrowienie. Teraz to niezwykłe pomieszczenia, w których można poznać wybitnych naukowców, a także… dokonać pierwszych własnych odkryć. Kto wie, do czego może doprowadzić zainteresowanie nauką, które może się tu zrodzić?

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>