Jak projektuje się formy wtryskowe?

 

Jak projektuje się formy wtryskowe?Wtryskowa metoda tworzenia odlewów jest jedną z najpopularniejszych metod tworzenia detali z tworzyw sztucznych. Polega ona na wprowadzeniu do odpowiedniej formy roztopionego materiału tworzywa, które po zastygnięciu otrzymuje określony kształt. Najpierw jednak konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie samej formy.

Od tego, jak będzie zaprojektowana forma zależy praktycznie wszystko. Wszelkie błędy na tym etapie produkcji będą mieć bowiem przełożenie na wykonanie samej formy oraz detalu, który ma być wytworzony z jej użyciem. Dlatego też niezbędni są na tym etapie wykwalifikowani projektanci oraz odpowiednie narzędzia projektowe. Szerokie zastosowanie w projektowaniu form wtryskowych mają komputerowe programy typu CAD. Programy te pozwalają często nie tylko na stworzenie trójwymiarowego modelu formy z uwzględnieniem jej parametrów, takich jak kształty i wymiary, ale również na symulację procesu wypełniania takiej formy. Dzięki temu zaś możliwe jest przeanalizowanie, jakie będą optymalne warunki tworzenia odlewu.

Zastosowanie odpowiednich materiałów

Projektowanie form wtryskowych musi też uwzględniać kwestię zastosowanych materiałów. Przeważnie są to różnego rodzaju metale, takie jak aluminium. Zastosowanie konkretnego materiału będzie miało wpływ na przebieg procesu wtryskiwania oraz na trwałość samej formy, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że wtryskiwanie może odbywać się w warunkach dość wysokiej temperatury i ciśnienia. Odpowiednio dobrane parametry materiału formy pozwolą na uniknięcie jej uszkodzenia, choćby w formie powstania drobnych pęknięć.

Odwiedź też: http://www.visicadcam.pl/flow

Na koniec gotowy projekt jest przenoszony na proces produkcyjny, który odbywa się z użyciem obrabiarek CNC, czyli obrabiarek sterowanych numerycznie. Integracja oprogramowania do projektowania oraz numerycznych obrabiarek pozwala na znaczne ułatwienie w realizowaniu projektu podczas procesu produkcyjnego. Po produkcji konieczna jest również dokładna kontrola jakości, mająca na celu porównanie parametrów formy z tymi, które zostały określone w projekcie. Tu używa się zaawansowanych i bardzo dokładnych narzędzi pomiarowych..

Tagi:

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>