Jak jest rodowód człowieka?

 

Jak jest rodowód człowieka?

20 milionów lat temu w ciepłym klimacie, który sprzyjał rozwojowi życia rozpoczęła się historia człowieka. Wszystkie ślady, które dotychczas udało się znaleźć archeologom i antropologom wskazują, że kolebką człowiekowatych jest Afryka.

Ramapithecus, Kenyapithecus i Australopithecus

To pierwsze człowiekowate. Pojawiły się one przed Australopithecusem na terenie afrykańskiej sawanny. Były istotami dwunożnymi. Australopithecus był istotą o dosyć dużej pojemności mózgu i rozwiniętych żuchwach. Pierwszy, najbardziej kompletny okaz Australopithecusa został znaleziony w Afryce w roku 1973. Nadano mu imię Lucy. Australopiteki to pierwsze człowiekowate, które umiały posługiwać się narzędziami wykonanymi z otoczaków. Młodszym kuzynem australopiteka był odnaleziony w wąwozie Oldoway na terenie Tanzanii homo habilis – człowiek zręczny. Podobnie, jak w diecie australopiteka także w diecie homo habilis dużą rolę odgrywało mięso.

Pitekantropy

Określa się często także mianem Homo erectus, czyli człowiek wyprostowany. Pierwsze formy pojawiły się mniej więcej około miliona lat temu, najmłodsze pochodzą sprzed około 300 tysięcy lat. Występowały one na terenach od Chin i Jawy aż do północnej Afryki i Europy. Homo erectus zamieszkiwał na bogatych w zwierzynę łowną terenach leśno-stepowych, żywił się mięsem, roślinami i owocami. W trakcie badania ich czaszek naukowcy odkryli ślady, które wskazują na początek formowania się ośrodka mowy. Pitekantropy posługiwały się ogniem. Zniknęły nagle przed pojawieniem się człowieka neandertalskiego.

Neandertalczyk

Miał około 150 centymetrów wzrostu, krępą budowę ciała, dużą czaszkę i dobrze rozwinięte mózgowie. Był przede wszystkim łowcą. Polował na dzikie konie, bizony i mamuty. Udoskonalił narzędzia, wykorzystywał skóry upolowanych zwierząt do robienia odzieży, mieszkał w jaskiniach.

Homo sapiens

Człowiek myślący pojawił się w okresie paleolitu. Zaczął zdobywać on nowe tereny, dotarł do obu Ameryk i Australii. Posługiwał się ogniem, wynalazł kamienne palenisko, mieszkał w jaskiniach.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>