Gont klasyczny czy blaszany?

 

Pokrycia z gontu coraz częściej wracają do łask. Dla wielu osób jest to dziwne, ponieważ tego rodzaju rozwiązania kojarzą się z powszechną niegdyś „papą”, która nierzadko była po prostu smołą rozsmarowaną na kartonie, z niewielką posypką w postaci drobnego żwirku.

Co ciekawe, ta technologia sama w sobie nie była zła i problemem była jedynie niska jakość materiałów, które w jej przypadku wykorzystywano. Z czasem oczywiście pojawiły się lepsze rozwiązania, opcje tańsze, a do tego opcje droższe stały się bardziej dostępne i staniały. Nauka, która przyszła ze stosowania gontów bitumicznych, przełożyła się także na coraz silniej dominujące obecnie gont blaszany.

Gont klasyczny czy blaszany?

Gont klasyczny

Gont klasyczny to podłoże, na które nakładana jest warstwa lepiszcza zmieszanego z żwirem, którego zadaniem jest wzmocnienie mechaniczne materiału. Żywice i smoły wykorzystywane do tworzenia gontu stają się płynne po odpowiednim podgrzaniu, a sam gont ma charakter miękkiej wykładziny, dzięki czemu można ją łatwo wykładać na płaskich i nierównych powierzchniach. Problem stanowi tutaj przede wszystkim niska wytrzymałość mechaniczna powłoki oraz jej wrażliwość na wysoką temperaturę.

Gont blaszany

Gont z blachy jest gontem tylko z nazwy i po części wizualnie. Jest to pokrycie dachu, które stosuje się bardzo podobnie jak dachówki oraz zwłaszcza blachodachówki. Miejsce gontu zajmuje tutaj blacha, która jest podobnie jak klasyczne gonty bitumiczne równocześnie przylepiana i przybijana do podłoża, co zapewnia jej dobrą przyczepność do dachu. Rdzeń stalowy sprawia, że jej wytrzymałość jest nieporównywalnie wyższa i chociaż taki rodzaj pokrycia dachu jest cięższy od gontów, a do tego nie na każdą powierzchnię może trafić, jego niewiele wyższa cena sprawia, że warto z niego korzystać (sprawdź na stronie https://www.gerardroofs.pl/pl/produkty/gerard-corona).

Kluczowe znaczenie ma tutaj zwłaszcza posypka, która jest bardziej zaawansowana technologicznie niż w przypadku klasycznych gontów, przez co oferuje zdecydowanie lepsze warunki działania. Pozwala też na stosowanie bardzo zaawansowanej estetyki, co z kolei oznacz, że niewielkim kosztem można mieć bardzo ładny dach.

Tagi:

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 

Musisz być zalogowany aby opowiedzieć na artykuł.