Dziecko bezpieczne w sieci

 

Dziecko bezpieczne w sieci

Z Internetu korzystają chętnie nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Najmłodsi użytkownicy rzadko jednak wiedzą, że sieć ma nie tylko zalety. Niesie ona ze sobą także zagrożenia.

Aby chronić nasze dzieci przed nimi warto stosować zabezpieczenia, ale także rozmawiać na temat zagrożeń, które mogą czyhać w Internecie.

O czym z dzieckiem rozmawiać?

Nasze pociechy powinny być świadome zagrożeń, które mogą na nie czekać w Internecie. Rodzice powinni uwrażliwić dziecko na:
ochronę danych. Należy przestrzec je przed podawaniem w Internecie adresu i numeru telefonu. Dziecko nie powinno także informować obcych sobie osób, do jakiej szkoły uczęszcza;
niebezpieczne treści. Dzieci, które surfują w sieci narażone są na kontakt z witrynami, które zawierają niepożądane treści. Są to nie tylko strony pornograficzne. Coraz częściej w sieci pojawiają się witryny, które propagują rasizm lub zachęcają do stosowania środków odurzających.

Zabezpieczenia

Większość popularnych przeglądarek internetowych oferuje narzędzia, które umożliwiają rodzicom ograniczenie dostępu do niepożądanych treści. Oprócz tego rodzice mogą zabezpieczyć komputer ustanawiając hasło dostępu. Dzięki temu dziecko nie będzie mogło korzystać z Internetu pod nieobecność rodziców. Praktycznym rozwiązaniem jest także zainstalowanie filtrów, które będą wyłapywać niewłaściwe słowa (mogą to być przekleństwa) i wyłączać wszystkie aplikacje otwarte na komputerze. Narzędziem bardzo chętnie wykorzystywanym przez oszustów są komunikatory. Na rynku dostępne są programy antywirusowe z aplikacjami, które umożliwiają zablokowanie dostępu do komunikatorów. Można także stworzyć listę witryn, które będą dla dziecka niedostępne. Taką listę można stworzyć w każdej popularnej przeglądarce.

Korzystanie z Internetu ma wiele zalet. Nie warto więc zabraniać dzieciom korzystania z sieci. Ale warto zadbać także o ich bezpieczeństwo, gdyż globalna sieć komputerowa jest narzędziem, z którego chętnie korzystają także oszuści. Dzieci mogą bardzo stać się ich ofiarami.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>