Decoupage, czyli technika ozdabiania przedmiotów

 

Decoupage

Decoupage

Decoupage to inaczej technika ozdabiania różnorakich przedmiotów użytku codziennego, która polega na przyklejaniu wzorów wyciętych z papieru, a także z serwetki papierowej, na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przedmiotu. Nie ma znaczenia rodzaj powierzchni, ponieważ może to być praktycznie każda, od drewna i metalu, przez szkło i plastik, aż po ceramikę i tkaniny. Klasyczna technika decoupage polega na naklejeniu wzoru z papieru, który później należy pokryć wieloma warstwami lakieru tak, aby nie można go było wyczuć przy dotknięciu. Tą techniką możemy ozdobić zarówno małe pudełeczko, jak i duży mebel, bo tylko od nas samych zależy kształt i forma przedmiotu, który będzie ozdabiany.

Do wykonania przedmiotu w tym stylu, potrzebujemy tylko kilku rzeczy, a mianowicie: przedmiotu, który będzie ozdabiany; wzoru wyciętego lub wydartego z papierowych serwetek, ozdobnego papieru, gazet lub wydruków komputerowych; kleju typu wikol, który po wyschnięciu pozostanie niewidoczny; farb akrylowych i lakieru, a także kilku narzędzi, takich jak nożyczki, nóż do tapet, żyletka, oraz pędzle i gąbka kuchenna, a także inne przedmioty, które pozwolą zachować czystość całego wyrobu i usuną nadmierną ilość kleju lub farby.

Od czego więc najlepiej zacząć ozdabianie przedmiotu? Przede wszystkim należy zacząć od pomysłu. Możemy opracować go w dowolnej chwili, nawet będąc w pracy, czy też gotując obiad w domu. Trzeba wybrać odpowiednią kolorystykę oraz motyw, który będzie upiększał nasz przedmiot. Czy będzie to doniczka, czy też szkatułka na biżuterię – wszystko zależy od naszych potrzeb i fantazji. Dekoracja przedmiotu może być trójwymiarowa, płaska lub też „spękana”, czyli z efektem starości, należy więc zastanowić się nad motywem wzoru. Oczywiście nie należy zapominać o innych narzędziach, które potrzebne nam będą przy decoupage. Przede wszystkim potrzebujemy kleju typu wikol, drobnego papieru ściernego, płaskiego pędzla, oraz kilku innych potrzebnych rzeczy, w zależności od techniki decoupage.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na odpowiednią koncepcję, powinniśmy zacząć od przygotowania przedmiotu. Załóżmy, że chcemy ozdobić drewnianą deseczkę techniką wcierania. Przede wszystkim musimy wygładzić powierzchnię drobnym papierem ściernym, a następnie pomalować bejcą na wybrany przez siebie kolor. Po odczekaniu pełnej doby, kiedy to bejca porządnie wyschnie, powierzchnię deseczki smarujemy klejem i czekamy aż wyschnie. Kolejny krok, to ozdabianie wybranym motywem. Kładziemy serwetkę na klejoną powierzchnię, na to nakładamy folię (idealna będzie zwykła „koszulka” foliowa), a następnie wałeczkiem do tapet długo i mocno wgniatamy serwetkę, kontrolując czy już się przykleiła. Kiedy to nastąpi, przycinamy serwetkę do formy naszej deseczki i wilgotną gąbką zwilżamy całość, a po wyschnięciu znów wałkujemy serwetkę, ale już bez użycia folii. Kolejnym krokiem jest nanoszenie cienkiej i przede wszystkim równomiernej warstwy fiksatywy, czyli utrwalacza, który stosuje się w malarstwie, aby zabezpieczyć dzieła. Dostępny jest w puszkach z aerozolem pod ciśnieniem, dlatego też pokrycie deseczki równomierną warstwą, nie będzie dużym problemem. Kiedy utrwalacz wyschnie, zabieramy się do szlifowania powierzchni drobnym papierem ściernym dotąd, kiedy motyw będzie gładki jak drewno. Po zakończeniu tych prac, całość należy pokryć lakierem lub woskiem do konserwacji i renowacji mebli, aby nadać połysk deseczce.

Tagi:

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>