Co warto wiedzieć o kredycie odnawialnym?

 

Jednym z rodzajów kredytów, które w każdym banku mogą otrzymać osoby prywatne jest kredyt odnawialny. Jest to tak zwana linia kredytowa w koncie.

Dla kogo jest przeznaczony kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest przypisany do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Z limitu kredytowego w koncie mogą więc skorzystać tylko osoby, które zdecydowały się na założenie konta osobistego. Limit kredytowy uruchamiany jest przez bank na wniosek właściciela konta. Z reguły z takim wnioskiem można wystąpić pod trzech miesiącach od dnia założenia konta osobistego. Procedura przyznawania kredytu odnawialnego zbytnio się nie różni od tych dotyczących innych kredytów. Klienci zainteresowani kredytem odnawialnym muszą posiadać zdolność kredytową. Ocena zdolności kredytowej w przypadku kredytu odnawialnego jest jednak mniej rygorystyczna. Bank ma wgląd w historię konta klienta, doskonale wie, jakie są comiesięczne na nie wpływy; kredyt odnawialny można więc dostać bardzo szybko, znacznie szybciej niż na przykład kredyt gotówkowy.

Co warto wiedzieć o kredycie odnawialnym?

Koszt kredytu odnawialnego

W porównaniu z popularnym kredytem gotówkowym, kredyt odnawialny jest znacznie tańszy. Aktualne oprocentowanie kredytu odnawialnego nie przekracza rocznie 10 procent. Kredyt odnawialny ma jeszcze jedną ogromną zaletę: bank nalicza odsetki tylko od wykorzystanej kwoty kredytu, a nie od limitu, który przyznał klientowi. Warto jednak pamiętać o tym, że są sytuacje,w których kredyt odnawialny staje się produktem bardzo drogim. Standardowo banki naliczają odsetki w opisany sposób, coraz częściej też rezygnują z pobierania prowizji. Kredyt odnawialny udzielany jest najczęściej na 12 miesięcy, to od kredytobiorcy zależy w jaki sposób i kiedy go spłaci. Zdyscyplinowani kredytobiorcy, którzy wykazują się na tyle silną wolą, że z przyznanego przez bank limitu korzystają tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebują dodatkowej gotówki, mogą być pewni, że limit w koncie będzie dla nich najtańszą formą kredytowania. Nie będą też mieć problemów z tym, aby bank przedłużył im umowę na kolejne 12 miesięcy. Tego typu problemy mogą napotkać jednak osoby, które przekraczają górny limit ustalony przez bank. Wysokość limitu, którą bank zdecyduje się przyznać zależy od wysokości zarobków kredytobiorcy oraz od wewnętrznego regulaminu banku. Standardowo banki udzielają limitu w koncie w wysokości 1 lub 3-krotności zarobków. W niektórych bankach za dodatkową opłatą istnieje możliwość podwyższenia limitu. Decydując się na kredyt odnawialny zapytajmy, czy za przedłużenie umowy poniesiemy jakieś koszty.

Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyt-odnawialny/

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>