Co należy wiedzieć o dachówkach przed ich wyborem?

 

Decyzja o wyborze pokrycia dachowego ma wyjątkowo duże znaczenie. Bardzo często wpływa nie tylko na koszt oraz poziom skomplikowania inwestycji, ale również na wytrzymałość i żywotność dachu. Co zatem warto wiedzieć o najpopularniejszych pokryciach dachowych.

Najpopularniejsze rodzaje dachówek

Choć oferta polskich i zagranicznych producentów jest coraz bardziej rozbudowana, osoby zastanawiające się nad zakupem najczęściej wybierają dachówki ceramiczne oraz cementowe. Te pierwsze są wykonane z gliny wypalanej w wysokiej temperaturze. Popularnością cieszą się przede wszystkim dlatego, że przemawia za nimi duża trwałość oraz długowieczność. Dachówki ceramiczne odznaczają się również imponującą odpornością na uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i te, które są konsekwencją warunków atmosferycznych.

Dachówki betonowe nazywane też cementowymi są wykonane z betonu, choć do ich wykończenia zwykle używa się szkliwa ceramicznego, które przypomina dachówkę ceramiczną. Ich wybór jest często podyktowany niższą ceną, wielu kupujących docenia jednak i to, że dachówki cementowe mają również niższą wagę niż ich ceramiczne odpowiedniki. Niestety, w ślad za tym podąża również niższa trwałość.

Najczęściej wybierane typy dachówek

Najbardziej typowy podział dachówek odnosi się do kształtu jaki posiadają, w sprzedaży dostępna jest więc dachówka karpiówka, dachówki zakładkowe, a także tradycyjne. Te ostatnie są wybierane przede wszystkim przez miłośników klasycznych rozwiązań. Mają bardzo szlachetny wygląd, choć ich montaż może być kłopotliwy dla osoby, która nie ma odpowiedniego doświadczenia.

Dachówki karpiówki to z kolei dachówki gładkie, pozbawione żłobień, a więc takie, które można układać jedna na drugą. Zwykle posiadają łuskowe lub proste zakończenie ułatwiające układanie. Dachówki zakładkowe odznaczają się posiadaniem pojedynczego lub podwójnego zamka. Ich znakiem rozpoznawczym jest niewielkie zużycie, ciekawa prezencja i bardzo proste wykonawstwo. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które myślą o ich samodzielnej instalacji na dachu.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>