Badania termowizyjne – czemu służą i czym są?

 

Badania termowizyjne - czemu służą i czym są?

Ogrzewanie w domu jednorodzinnym może pochłaniać bardzo wysokie koszty, jeśli okaże się, że istnieje wiele miejsc, przez które wytworzone ciepło ucieka na zewnątrz.

To tak zwane mostki termiczne. Jeśli dom ma być ciepły, a przy tym energooszczędny, to warto przeprowadzić w nim badanie termowizyjne, do którego trzeba wykorzystać specjalistyczne kamery termowizyjne.

Kiedy wykonać badanie termowizyjne?

W nowych domach już w trakcie odbioru prac związanych z ociepleniem budynku warto wykorzystać kamery termowizyjne i sprawdzić, czy nie powstały w nim mostki termiczne, przez które ciepło mogłoby uciekać na zewnątrz. Jeśli tak jest, to na tym etapie można jeszcze uszczelnić termoizolację i zapewnić ciągłość przegród zewnętrznych. Być może problem tkwi w braku szczelności okien lub drzwi, co wynika z nieprawidłowego osadzenia stolarki okiennej lub drzwiowej.

W domach już wybudowanych można sprawdzić, czy nie powstały w toku użytkowania przez kolejne lata miejsca rozejścia się termoizolacji. Być może wbrew zapewnieniom wcześniejszych właścicieli, do ocieplenia wykorzystano niskiej jakości materiały, a wykonawstwo nie było do końca profesjonalne. Wszystko to może prowadzić do braku szczelności termoizolacji i przerwania ciągłości przegród zewnętrznych. Badanie termowizyjne odpowie na pytanie, czy termoizolacja domu jest właściwa.

Czym jest badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne rejestruje emitowane przez dany obiekt ciepło, w tym wypadku nieruchomość. Wykorzystywane są w nim kamery termowizyjne. Kamera przy obserwacji budynku wykorzystuje promieniowanie podczerwone. Następnie zapisuje obraz i dokumentuje, w jaki sposób rozkłada się energia cieplna w domu. Wskazuje też miejsca przenikania ciepła przez przegrody. Kamery termowizyjne można podpiąć pod drukarkę i w ten sposób wydrukować wynik badania. Jest on równocześnie zapisywany cyfrowo w postaci termogramu, prezentującego mapę z rozkładem temperatur.

Badania termowizyjne wykonują wyspecjalizowane firmy, także i te, które posługują się certyfikatem ITC i mogą wystawiać świadectwa energetyczne.

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>