Akustyka wnętrz

 

Akustyka wnętrzAkustyka wnętrz to działania, które w bezpośredni sposób wiążą się z niwelowaniem hałasu w obrębie pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych.

Ogólnie rzecz ujmując, są to przedsięwzięcia podejmowane w celu optymalnego wyciszenia lub całkowitego usunięcia hałasu wewnątrz budynku.

Akustyka ścian a użytkowanie lokalu

Każdy element architektoniczny posiada własną akustykę. Przegrody wewnętrzne, czyli ściany, powinny spełniać określone parametry akustyczne. Zasadniczo ściana wewnętrzna składa się z części murowanej, czyli cegły lub płyty kartonowo-gipsowej oraz elementów wykończeniowych typu okna, drzwi, puszki elektryczne itp. Pierwszym krokiem na płaszczyźnie architektonicznej jest wykorzystanie materiałów o wysokich parametrach izolacyjnych – z założenia powinny one eliminować hałas. Należy jednak pamiętać, że w przypadku luk w łączeniach, niedokładnie przymocowane elementy lub błędy montażowe – poziom akustyczny znacznie się zmienia, czego efektem może być mniej lub bardziej uciążliwy hałas. Ważne jest więc to, aby już na etapie budowlanym zwrócić uwagę na detale akustyczne, niwelując pojawiające się usterki. Warto pamiętać, że istnieją wymogi prawne, które określają charakter ścian wewnętrznych, także w zakresie akustyki wnętrz. Rzetelne przygotowanie obiektu na płaszczyźnie budowlano-architektonicznej to gwarancja komfortowego i bezpiecznego użytkowania obiektu.

Skorzystaj z analizy akustycznej

Planując inwestycję budowlaną warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest analiza akustyczna, czyli precyzyjne określenie poziomu akustycznego ścian. Warto dodać, że akustyka wnętrz na płaszczyźnie analitycznej powinna uwzględniać także przechodzenie dźwięków powietrznych i uderzeniowych przez przegrody budowlane oraz ściany, hałas w budynku, dźwięki i hałas generowane przez budynek, a także wewnętrzne drgania i wynikającą z nich ocenę narażenia użytkowników. Warto podkreślić, że akustyka wnętrz to działanie wielopłaszczyznowe, w którego skład wchodzi wstępny audyt, niezbędne do przygotowania projektu pomiary akustyki oraz finalne pomiary wykonywane podczas odbioru inwestycji, czyli ocena akustyczna wykonana po realizacji przedsięwzięcia budowlanego.

Więcej na stronie http://eco-noise.pl/

 
 
 

0 komentarzy

 

Bądź pierwszy! Odpowiedz na artykuł.

 

Zostaw komentarz

 
XHTML: Możesz użyć znaczników:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>